Aktualizacja FW 5.9.4

3 min.

Czytniki Kindle, poczynając od modelu Paperwhite 2, otrzymały dziś drobną aktualizację oprogramowania systemowego, numerowaną jako 5.9.4. Na stronach Amazona możemy odnaleźć informację o dwóch widocznych zmianach:

Rozszerzone wyszukiwanie: teraz także w notatkach i podkreśleniach;
Zegarek podczas czytania: możliwość wyświetlenia na górnej belce.

Przy aktywnym połączeniu czytnika z WiFi, aktualizacja wykona się automatycznie. Przynajmniej tak jest w założeniu, jednak czasem mechanizm ten działa ze znacznym opóźnieniem (ponad miesiąc). W takiej sytuacji warto przeprowadzić aktualizację ręcznie.

Jak wgrać aktualizację?

Akumulatorek czytnika powinien być naładowany w 40%. Ta wartość jest zapisana w kodzie oprogramowania, choć w praktyce na cały proces wystarczy 3–4% (tyle ubyło podczas aktualizacji w przypadku modelu Voyage).

Aktualizacje dla wszystkich modeli można pobrać z oficjalnej strony: Amazon Software Update.

Bezpośrednie linki do aktualizacji 5.9.4 dla każdego wspieranego modelu w tabelce poniżej. Jeśli ręcznie wyszukujemy te pliki, to nie ma znaczenia czy przez stronę amazon.com, czy amazon.de (lub jakąkolwiek inną). Na wszystkich jest przekierowanie do tego samego pliku.

Kindle Oasis 2 update 5.9.4 Kindle Oasis update 5.9.4
Kindle Voyage update 5.9.4  
Kindle Paperwhite 3 update 5.9.4 Kindle Paperwhite 2 update 5.9.4
Kindle 8 update 5.9.4 Kindle 7 update 5.9.4

Podłączamy czytnik do komputera. Pobrany plik umieszczamy na czytniku (w głównym katalogu, nie podkatalogach) i odłączamy kabel.

Na ekranie czytnika wybieramy w menu Settings i dalej znowu w menu wybieramy Restart lub Update Your Kindle – na okoliczność aktualizacji te opcje są równoważne.

Opcja Settings w menu Opcje uruchamiające aktualizację

Po restarcie czytnik wykona aktualizację (jeśli nie pomyliliśmy plików) i uruchomi się z nową wersją oprogramowania. Sam plik aktualizacyjny zniknie z pamięci czytnika, bez względu na to czy wgraliśmy tam wersję przeznaczoną dla naszego, czy dla innego modelu.

Rozszerzone wyszukiwanie

Od tej wersji oprogramowania, Kindle będzie przeszukiwać nie tylko treść książki, ale też notatki. Osobne indeksy będą tworzone dla notatek i zaznaczonych fragmentów oraz dla treści książki.

W opcjach wyszukiwania można wyświetlać hasła z obu indeksów lub wynik ograniczać do jednego z nich. Osobiście prawie wcale nie zaznaczam fragmentów (czytam głównie beletrystykę, więc nie mam takich potrzeb). Notatki robię tylko w testach e-booków, które sam przygotowuję i potem przeglądam na komputerze, więc jak dla mnie ta zmiana jest całkowicie marginalna.

Oczywiście Amazon, jak już kiedyś wyeliminował wyszukiwanie nieprecyzyjnie napisanych słów np. polskich z zastąpieniem „ogonków” ich bezogonkowym odpowiednikiem, tak do dziś nie przywrócił tej, znanej z (pra)dawanych wersji, możliwości. Nie ma też domyślnie polskiej klawiatury, dlatego od razu wgrałem własną. Oczywiście przy możliwości wpisania polskich znaków diakrytycznych wyszukiwanie całkowicie je honoruje i działa bezbłędnie.

Wyszukiwarka nie rozpoznaje też odmian polskich słów (brak odpowiedniego słownika) i ogólnie wymagane jest zapisanie takiej frazy dokładnie, co do literki. Ułomne rozwiązanie znane już z wcześniejszych wersji.

Zegarek

Obraz wart tysiąca słow…

Kindle Time Off Kindle Time Off

Na pierwszym obrazku widzimy, ustawiony na pozycję Off, suwak z etykietą Show Clock While Reading, w zakładce READING SETTINGS. Przesunięcie go na pozycję On uaktywnia zegarek – domyślnie umieszczony na górze ekranu (rezultat widoczny na drugim obrazku).

O ile sam zegarek bywa przydatny i z pewnością wiele osób skorzysta z tej opcji, to jego umiejscowienie jest, wg mnie, fatalne.

Słowo końcowe

Aktualizacja koncentruje się na domykaniu różnych „furtek”, Na szczęście moje mody są mało rozpowszechnione i przez to bezpieczne (sprawdziłem już klawiaturę i marginesy oraz poprawkę na okładki dla e-booków z chmury), ale np. używana w pewnych kręgach metoda na software’owy jailbreak teraz nie zadziała. To jednak mało istotne, bo już dziś niewiele osób potrafi modyfikować oprogramowanie (w wersji 5.9.2). Wymienione przez Amazona zmiany wizualne są drobnostkami mającymi uzasadnić sensowność aktualizacji (Amazon nie napisze przecież, że chce „uwalić” kilka modów).

Sam czytnik testowany przez 2 godziny (intensywnie) nie wykazał żadnych zmian w działaniu w stosunku do wersji 5.9.2. Analiza plików systemowych potwierdza, że to tylko drobna kosmetyka.

Aktualizację jak najbardziej zalecam, jak również wykonanie resetu (już po aktualizacji, niekoniecznie od razu) ze względu na zmiany w bazach danych – reset je wyzeruje. Zignorowanie tej operacji po pewnym czasie, przy natrafieniu na nieodpowiedni e-book, może uszkodzić system, w stopniu uniemożliwiającym korzystanie (np. nie będą widoczne jakiekolwiek e-booki wgrywane dowolną drogą).

Tagi:

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja: