Polski interfejs na czytnikach Kindle

2 minut(y)

Wielu użytkowników czytników Kindle marzy o polskim interfejsie. Niestety, oficjalne wdrożenie przez firmę Amazon nie jest nawet w planach.

Zwykli użytkownicy myślą, że chodzi o zwykłe przetłumaczenie menu i komunikatów, jednak pełna lokalizacja czytnika to coś więcej – to także obsługa słowników w danym języku oraz klawiatura obsługująca lokalne diakrytyki (czyli nasze swojskie „ogonki”).

Ostatnio dodano obsługę języka arabskiego, więc może i w Polsce się doczekamy…

Trochę historii

Z zadaniem tym przez lata mierzyło się wiele osób. Powstały tłumaczenia do Kindle Keyboard i Kindle Classic (o ile pamiętam, dla ostatnich wersji oprogramowania dla tych czytników polonizacja wciąż działa, choć zawiera kilka błędów, które zbytnio nie przeszkadzają). Szlak został przetarty.

Pozwoliło to na przygotowanie nowych wersji (przede wszystkim dla PW2, PW3 i Voyage – FW od 5.8.2.1 do 5.8.11). Amazon jednak nie spał i wciąż wypuszczał nowe wersje oprogramowania. I wcale nie były to małe zmiany. Bywało i tak, że z wersji na wersję dodawał kilkadziesiąt, a czasami i kilkaset nowych komunikatów. Czasami zmieniał zapis pozycji w menu na wielkie litery, aby kilka wersji później wrócić do małych liter…

Bardzo częste i obszerne zmiany zniechęcały do wznowienia projektu.

Stan obecny

W końcu znowu zajęto się polonizacją. Athame zawziął się i praktycznie samodzielnie przetłumaczył kilkaset nowych komunikatów, skryptów i dodatkowych plików. I tak powstały polonizacje dla czytników: Kindle 7, Kindle 8, Paperwhite 2, Paperwhite 3, Voyage i Oasis.

Widok okładek Fragment samouczka Informacje o czytniku Usuwanie pojedynczego dokumentu Przejście do strony lub lokacji Tworzenie nowej kolekcji

Spolszczenie obejmuje praktycznie wszystkie elementy interfejsu czytnika:

  • menu,
  • wszelkie komunikaty i samouczki,
  • grafiki i ikonki.

Muszę dodać, że pakiet polskiej lokalizacji to nie tylko przetłumaczony interfejs. Athame podszedł do sprawy kompleksowo i przygotował dodatki działające z najnowszym firmware (aktualnie 5.9.7). Są to:

  • polska klawiatura – niezwykle przydatna podczas tworzenia notatek z polskimi znakami,
  • obsługa węższych marginesów – wiele osób uważa te zaproponowane domyślnie przez Amazona za zbyt szerokie oraz
  • włączenie trybu reflow dla plików PDF.

Zmieniane są nawet domyślne zakładki w przeglądarce internetowej na bardziej przydatne.

Główne okno ustawień Ustawienia Wi-Fi Języki i słowniki Nauka języka Podkreślenia w książce Ustawienia oświetlenia

Wszystkie wymienione dodatki działają dla PW2, PW3, Voyage i Oasis. Dla Kindle 7 i Kindle 8 nie ma polskiej klawiatury. Muszę też dodać, że polonizacja dla Oasis 2017 jest gotowa (bez klawiatury i grafik), ale nie jest upubliczniona ze względu na brak zainteresowania.

Widok przypisu Edycja notatki Definicja słowa Czcionka Strona Ustawienia czytania

Korzystanie ze spolszczonego czytnika Kindle jest niezwykle wygodne. Za każdym razem czuję się wyróżniona gdy widzę wszelkie komunikaty w języku polskim.

Zamiast „ALL” mam „WSZYSTKO” , a zamiast „DOWNLOADED” – „CZYTNIK”. W górnej części widzę swojskie „Szukaj”, w menu mogę wejść w „Ustawienia”, a później sprawdzić „Kontrolę rodzicielską”.

Wszelkie komunikaty podczas czytania i obsługi czytnika są po polsku i już samo to sprawia mi dodatkową przyjemność.

Czy na pewno wszystko jest po polsku?

Są oczywiście miejsca nieprzetłumaczone (np. zawartość sklepu lub Ustawienia → Skontaktuj się z nami), gdyż ładowane są wtedy amazonowe strony internetowe w języku angielskim.

Oryginalne zostały również informacje diagnostyczne oraz prawne.

Wszystko to są jednak wyłącznie fragmenty systemu nieprzetłumaczone nawet w oficjalnie wspieranych językach.

Polska klawiatura w trybie poziomym (landscape) działa tylko dla czytników z ekranami 300ppi.

Jak zainstalować?

Ważna uwaga: polonizacja wymaga jailbreak’a, KUAL-a oraz rozszerzenia MRPI (do pobrania z MobileRead Package Installer).

Pakiet dla czytników z ekranem 300 ppi: Polonizacja Kindle FW 5.9.7 dla Paperwhite 3, Voyage, Oasis.

Pakiet dla pozostałych wspieranych czytników: Polonizacja Kindle FW 5.9.7 dla Kindle 7, Kindle 8, Paperwhite 2.

Niezwłocznie po instalacji należy zrestartować czytnik.

Podsumowanie

Efekt pełnej lokalizacji jest wspaniały i jestem wdzięczna, że mogę z niej korzystać na swoich czytnikach.

Tagi:

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja:

Komentarze (29)

  EbookTechPL

Dziękujemy użytkownikowi danan72 za konsultacje przy poprawianiu plików instalacyjnych.

Odpowiedz
  Rfx

Witam. W pierwszym dniu wpisu pojawiły się pliki spolszczające w formatach tar i sh do instalacji których wystarczył sam jailbreak. Już nie będą dostępne?

Odpowiedz
  EbookTechPL

Możemy udostępnić dla wybranego czytnika. Usunęliśmy ze względu na ryzyko omyłkowej instalacji na niewłaściwym modelu – skrypty pozwalały na instalację dowolnej paczki na dowolnym modelu Kindle z bridgem, co skutkowało w przypadku pomyłki brickiem czytnika.

Odpowiedz
  Jarek

Athame – ty to jednak masz pecha. Ledwo co wydajesz spolszczenie, a Amazon wypuszcza PW4 i wydaje nowe FW 5.10.1.1 :D

Becky – serdecznie dzięki za artykuł i poprzednie wersje spolszczenia. Przysłużyły mi się na moim Kindle Keyboard i potem PW3. Jesteś wielka. Pozdrawiam.

Odpowiedz
  Athame

A czy nowe FW ma już dodany język polski? Jeśli nie, to obecna wersja stanowi dobry punkt wyjścia do prac nad spolszczeniem dla nowego FW.
Gdyby nie fakt, że nad spolszczeniem pracuję obecnie sam (a korzysta z niego przynajmniej 130 osób), to całość byłaby upubliczniona dwa miesiące wcześniej.

Odpowiedz
  alexch

Witam! Kupiłem tacie Kindle'a PW 3. Niestety nie ogarnia angielskiego. Czy mogli byście napisać krok po kroku jak zainstalować spolszczenie tak żeby mógł to zrobić sam? Ja niestety nie potrafię tego zrobić zdalnie. Z góry dziękuję.

Odpowiedz
  EbookTechPL

Do instalacji spolszczenia potrzebne są składniki wymienione w artykule (MRPI oraz to czego sam MRPI wymaga). Alternatywnie można zrobić instalację przez bridge'a lub przez tryb diagnostyczny, ale to równie trudne do uzyskania, co sam jailbreak.

Zrobienie JB na PW 3 może być problematyczne (zależy od obecnej na czytniku wersji FW), ale to absolutny punkt wyjścia przed instalacją spolszczenia. Nie da się tego zrobić na odległość, ani nawet bezpośrednio mając czytnik w ręku, jeśli nie zna się aktualnego sposobu. Sam JB można zrobić kilkoma metodami, ale żadna z nich nie jest obecnie upubliczniona. Jedynie uniwersalna metoda uzyskania roota przez port szeregowy jest do znalezienia w sieci, ale to modyfikacja wymagająca rozłożenia czytnika, więc nie dla każdego.

Odpowiedz
  szwiru

Szukam również jak „spolszczyć” mojego Kindle'a PW3W 5.9.7 i ta publikacja była dla mnie nadzieją. Z każdą linijką tekstu nadzieja gasła, a rodziło się pytanie, po co ten cały tekst? Żadnej wskazówki, żadnej ścieżki do poszukiwań, tylko opis, że można, robi się to tym, ale nic więcej. Bez sensu… Mogę liczyć na jakąś wskazówkę? Nie oczekuję tutoriala.

Odpowiedz
  Alcybiades

Hmm, a może by tak sposób na JB nowych FW Kindle, który podobno jest możliwy ;)

Odpowiedz
  EbookTechPL

Jeśli ktoś chce popełnić taki tekst, to łamy serwisu są do dyspozycji. U nas nie ma obecnie planów opisania metod na jailbreak.
O ile nam wiadomo, taki opis nie jest łatwy do wyszukania, co wskazuje, że osoby znające te metody nie chcą ich ujawniać, by przypadkiem Amazon nie zablokował tej czy innej.
Dla wszystkich wspieranych modeli, poza Oasis'em, sugerujemy metodę na JB przez port szeregowy. Może nie jest ona tak łatwa, jak wgranie plików, ale w sieci można znaleźć dokładne opisy tej metody (także po polsku), a sama w sobie jest uniwersalna i raczej niemożliwa do zablokowania przez Amazona, bez konkretnej zmiany platformy programistycznej (czyli wprowadzenia zupełnie nowych urządzeń, mających całkowicie zmienione oprogramowanie).

Odpowiedz
  Alcybiades

Skoro „raczej niemożliwa do zablokowania”, to mógłbym prosić o link do wytłumaczenia po polsku? Bo nie mogę znaleźć :)

Odpowiedz
  EbookTechPL

Przykładowy opis: Modyfikacje FW 5.6.X i nowsze.

Odpowiedz
  kohler

Czyżby nie działała już obecnie metoda na wgranie starego firmware'u i root'owania tego starego, a następnie update'u?

A tak off-topic – ten nowy soft, wersja 5.10.cośtam strasznie mi zmulił Voyage'a. Wracam do 5.9.7. Polonizacja przechyliła wagę zdecydowanie. Jak się obecnie blokuje możliwość automatycznej aktualizacji ze strony Amazona?

Odpowiedz
  EbookTechPL

Nie wiemy o jakiej metodzie myślisz? Ogólnie dziś łatwiej o debrick – czytnik pozwala na wgranie takiej samej wersji FW, jaka jest obecnie zainstalowana, więc wystarczy że widać zawartość pamięci przy starcie systemu Kindle'a, po podłączeniu go do komputera. Ale wgranie wcześniejszej wersji jest trudniejsze i wymaga dostępu do roota, najlepiej w trybie diagnostycznym (chyba że są jakieś metody, których nie znamy).

U nas ciągle 5.9.7. Czekamy na aktualizację spolszczenia, ale Athame obecnie ma inne zajęcia i nie deklaruje żadnego terminu. Może to być za tydzień, ale równie dobrze za 2 miesiące.

Aby zapobiec automatycznej aktualizacji oprogramowania powinno wystarczyć utworzenie pliku update.bin.tmp.partial. Jeśli to nie działa, można poprawić wartość zmiennej BATTERY_MIN_CHARGE (domyślnie 15) w pliku /etc/upstart/ota-update.conf na jakąś nierealną wartość (np. 101).

Odpowiedz
  kohler

Miałem na myśli wgranie poprzedniej wersji softu. Po wczorajszej próbie widzę, że to już nie zadziała - uszczelnili. Mam roota z wcześniejszych, lepszych czasów, wgranego właśnie poprzez cofnięcie się softem do wersji, na której dało się go jeszcze softem zrootować. Czy trudno byłoby zatem mając root'a wgrać 5.9.7?

Odpowiedz
  EbookTechPL

Nie jest to trudne, a tutaj zaprezentujemy mało finezyjną, ale skuteczną metodę. Można zainstalować debrick, uaktywniający USBnet w trybie diagnostycznym. Dzięki temu całość da się wykonać wyłącznie via USB.

Mając roota przełączamy się na system diags, a tam: najpierw kopiujemy plik z pożądaną aktualizacją na czytnik (w trybie diags można udostępnić partycję użytkownika – jest odpowiednia pozycja na pierwszym ekranie); potem łączymy się przez SSH i reformatujemy partycję /dev/mmcblk0p1 (systemowa), przełączamy flagę ładowania na main i restartujemy czytnik.

Po takich operacjach system będzie całkowicie przeflashowany, bridge przetrwa (jest na innej partycji), a więc i JB i dodatkowo nie stracimy wgranych książek i ustawień (też są na innych partycjach).

Odpowiedz
  sylwek

potwierdzam, zrobilem downgrade z 5.10.2 na 5.9.7, przeflashowalem tylko mmcblk0p1 i wszystko zostalo, jailbreak i ustawienia i ksiazki

Odpowiedz
  kohler

Dzięki - no widzę, Amazon odrobił lekcję. Ależ mają napęd do uszczelniania… Co do polonizacji - jeśli brak jest sił, mogę parę godzin poświęcić, żeby nieco wspomóc projekt w zakresie tej obecnej nieszczęsnej 5.10.X.

Pozdrawiam i - kapelusze z głów - za ciężką, a jak potrzebną robotę.

Odpowiedz
  kuba

Cześć, czy możecie komercyjnie przerobić Kindla PW3 G090G105 z softem 5.9.7 na język polski. Potrzebuję tego dla mojego taty. Kontakt e-mail.

Odpowiedz
  Andrzej

Witam,
Mam pytanie i zarazem prośbę. Mianowicie posiadam Kindle 7 z oprogramowaniem 5.10.1.1. Jak mam zresetować do poprzedniej wersji albo co mam zrobić aby wgrać polskie menu? Z góry dziękuję.

Odpowiedz
  bodek

Witam, a czy posiadacie już jaibreak do 5.10.2 PW2? Bo chyba resztę softu wskazaliście linkami. Wcześniej zmieniłem menu w Kindle 4, a żona też prosi o polskie literki ;)

Odpowiedz
  Ania

Mam Kindla 9017 2202 ** **. Czy mogę zmienić język na polski? Pozdrawiam.

Odpowiedz
  Magdalena

Witam,
Chciałabym Mamie zmienić interfejs na polski – czy mogłabym prosić opis, krok po kroku, jak to zrobić – tak dla osoby kompletnie zielonej?

Odpowiedz
  60

Witam, mam PW 4 5.10.2 z JB oraz MRPI. Czy jest możliwość wgrania spolszczenia? Jeśli tak, proszę o informację jak?

Odpowiedz
  West_G

PW3 5.12.1 jak w to wgrać JB?

Odpowiedz
  polihedron

Udało się zainstalować na Kindle PW3 5.12.2, niestety ostatnia aktualizacja 5.12.2 usunęła JB, więc byłem zmuszony wykonać downgrade do factory initial 5.7.4 przy użyciu adaptera serial port to usb, następnie wgrałem factory JB, aktualizację do 5.9.7 i na końcu spolszczenie. Polecam zainteresowanym odblokowaniem Kindla forum mobileread.com, bez niego nie wiedziałbym jak tego dokonać. Zauważyłem błąd w tłumaczeniu: Ustawienia > Opcje czytnika > Opcje zaawansowane > Zarządzanie pamięcią masową > „ZA DARMO” – imho powinno być zastąpione przez „WOLNE”

Odpowiedz
  polihedron

Update, w spolszczeniu na wersję 5.12.1 PW3 powyższy błąd nie wstępuje.

Odpowiedz
  magda

Czy jest sposób, żeby mieć polski język na Kindle Paperwhite 3, z aktualizacją 5.9.7?

Odpowiedz
  EbookTechPL

Odpowiedź krótka brzmi „tak”. PW 3 z 5.9.7 był modelem testowym spolszczenia.

„Instalator” jednak działa na zrootowanym urządzeniu, a to przy wersji 5.9.7 standardowo robi się przez port szeregowy, co wymaga otworzenia urządzenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz