Naprawa Kindle

2 min.

Czytnik, taki jak Kindle Voyage, składa się zasadniczo z czterech niepodzielnych części1. Są to kolejno:

 • obudowa,
 • wyświetlacz e-ink,
 • akumulatorek,
 • płyta główna.

Od razu mała dygresja dotycząca tej „niepodzielności”. Wiem, że można wymienić np. pamięć eMMC lub gniazdo USB, ale w tych przypadkach potrzebujemy BGA rework station (stacji lutowniczej), więc nie jest to operacja, którą przeciętny użytkownik czytnika wykona w domu.

Wymiana dwóch pierwszych elementów jest dość łatwa – po prostu rozkładamy czytnik, wyjmujemy uszkodzoną część (połamaną lub stłuczoną) i wstawiamy zamiennik.

Wymiana akumulatorka, wbrew pozorom, jest znacznie trudniejsza. W czytnikach Amazona, począwszy od Paperwhite 2, akumulatorek jest przyklejony do ramy obudowy i jego wyciągnięcie wiąże się z ryzykiem rozerwania folii z ogniwami. Oczywiście jeśli jest on niesprawny, to można go siłowo wyciągnąć i potem oczyścić gniazdo.
Niestety nie ma tak łatwo jak w starszych czytnikach Kindle, gdzie akumulatorek wymieniało sie bezproblemowo.

Dodatkowo w najnowszym Kindle Oasis 2017 akumulatorek jest przyklejony z obydwu stron obudowy, przez co rozebranie tego czytnika powoduje zniszczenie go – akumulatorek po rozerwaniu rozszerza się i tłucze wyświetlacz oraz często łamie płytę główną. Efekt próby rozebrania tego czytnika można zobaczyć w poście na mobileread.com.

W tym artykule skupię się na wymianie płyty głównej.

Wymiana płyty głównej

Skąd wziąć płytę główną

Płytę główną do Voyage można przełożyć z innego czytnika (np. takiego ze stłuczonym wyświetlaczem) lub kupić. Ceny w okolicach $60–80 i sprowadzanie z HongKongu nie zachęciły mnie do tej opcji. Na aukcjach znalazłem jednak płyty główne z czytników wymienianych, kiedy to Amazona nie chciał przesyłki zwrotnej z uszkodzonym czytnikiem. Oczywiście takie płyty główne są na czarnej liście Amazona i czytnika z taką płytą normalnie nie zarejestrujemy. Jednak koszta w okolicach $5–10 sprawiają, że naprawa z użyciem takich części wydała mi się sensowna.

Na poniższych zdjęciach prezentuję kolejno: płytę główną z czarnej listy Amazona, wnętrze Kindle Voyage bez płyty i wnętrze z płytą.

Płyta główna Kindle Voyage Kindle Voyege z płyta główną

Procedura wymiany

Aby wymienić płytę główną trzeba kolejno:

 1. Zdjąć osłonę anteny WiFi (fortepianowa czerń z tyłu czytnika na górze) i odkręcić cztery śrubki;
 2. Zsunąć tylny panel obudowy;
 3. Wypiąć taśmy i wtyczki…

Taśm jest sześć. Dodatkowo jest jedna wtyczka wpinana (od generatora wibracji) oraz dwie wtyczki wciskane (od akumulatorka i od anteny WiFi).

 1. Odkręcić siedem śrubek jasnych i dwie ciemne (przy złączu USB);
 2. Wyciągnąć uszkodzoną płytę i włożyć sprawną;
 3. Powpinać i poskręcać wszystko wcześniej wypięte / odkręcone…

… i teraz zaczyna sie zabawa.

Jakieś problemy?

W ostatnim miesiącu wymieniałem płyty główne w dwóch czytnikach (oba Voyage). Te które do mnie przyszły miały „drobne” wady. W jednej był uszkodzony port szeregowy i wgrany system w wersji 5.8.11, a w drugiej pamięć eMMC była wyczyszczona „do gołej ziemi” – nie było nawet bootloadera, o reszcie nie wspominając oraz również niesprawny port szeregowy (powycierane ścieżki).

Ta pierwsza sprawiła więcej problemów z odblokowaniem roota, a w tej drugiej od razu wgrałem system z bridge’em. Oczywiście root w czytniku z płytą na czarnej liście jest praktycznie niezbędny. Bez tego nie dokonamy rejestracji (fałszywej), a bez rejestracji czytnik jest upośledzony – brakuje opcji tworzenia kolekcji i nawet daty/godziny nie można ustawić, chyba że modem, do którego potrzebny jest root, więc wracamy do początku.

Fałszywa rejestracja oczywiście nie pozwoli na korzystanie z chmury, ale wszystkie pozostałe opcje odblokowują się i z czytnika można korzystać w miarę normalnie.

Fałszywa rejestracja

Utworzyłem sobie (na czytniku) plik /var/local/java/prefs/reginfo o zawartości takiej jak zaprezentowana poniżej:

#Sun Jul 1 00:00:00 UTC 2018
givenName=Voyage
userId=amzn1.account.ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ12
deviceName=Voyage
userName=Kindle
deviceEmailAddress=voyage@kindle.com

Dodatkowo ustawiłem na tym pliku flagi read only oraz immutable, tak by Reset nie usuwał tego pliku (przywracanie ustawień fabrycznych wykonuję zawsze po aktualizacji zawierającej istotne zmiany). Restart i wszystkie opcje odblokowane.

„Użytkownik Voyage” „Czytnik Kindle” Możliwość tworzenia kolekcji

1 Na stronie iFixIt (Kindle Voyage Repair) można znaleźć inne drobne elementy (Ambient Light Sensor, Vibrator, Wifi Antenna), ale są one raczej trudno ulegające awarii, a dodatkowo niełatwo jest znaleźć zamienniki.