Naprawa Kindle

3 minut(y)

Czytnik, taki jak Kindle Voyage, składa się zasadniczo z czterech niepodzielnych części1. Są to kolejno:

 • obudowa,
 • wyświetlacz e-ink,
 • akumulatorek,
 • płyta główna.

Od razu mała dygresja dotycząca tej „niepodzielności”. Wiem, że można wymienić np. pamięć eMMC lub gniazdo USB, ale w tych przypadkach potrzebujemy BGA rework station (stacji lutowniczej), więc nie jest to operacja, którą przeciętny użytkownik czytnika wykona w domu.

Wymiana obudowy jest możliwa tylko w części dotyczącej tyłu czytnika. Można wymienić zaślepkę anteny (element w kolorze fortepianowej czerni) i osłonę dla płyty głównej, akumulatorka itp.

Wymiana akumulatorka, wbrew pozorom, jest niemożliwa. W czytnikach Amazona, począwszy od Paperwhite 2, akumulatorek jest przyklejony do ramy obudowy i jego wyciągnięcie wiąże się z ryzykiem rozerwania folii z ogniwami. W pierwszej wersji Voyage, która do mnie dotarła (jeszcze przed oficjalną premierą tego modelu na rynku) wyjęcie akumulatorka było bezproblemowe. W wersja, które widziałęm później jest tam tak „napaćkane” kleju, że praktycznie nie można tego zrobić bez zniszczenia go fizycznie. Oczywiście jeśli jest on niesprawny, to można go siłowo wyciągnąć i potem oczyścić gniazdo.
Niestety nie ma tak łatwo jak w starszych czytnikach Kindle, gdzie akumulatorek wymieniało sie bezproblemowo.

Podobnie jest z wyświetlaczem. W wersji jaką miałem dziś w ręku wyświetlacz był na całej powierzchni przyklejony silnym klejem, a całość dodatkowo włożona w metalową ramkę, która nie pozwala wsunąć tam choćby żyletki. Tu również w grę wchodzi tylko siłowe, fizyczne rozbicie go i wyciągnięcie „od przodu”.

Dodatkowo w najnowszym Kindle Oasis 2017 akumulatorek jest przyklejony z obydwu stron obudowy, przez co rozebranie tego czytnika powoduje zniszczenie go – akumulatorek po rozerwaniu rozszerza się i tłucze wyświetlacz oraz często łamie płytę główną. Efekt próby rozebrania tego czytnika można zobaczyć w poście na mobileread.com.

W tym artykule skupię się na wymianie płyty głównej, czyli jedynej części, do wymiany której wystarczy wkrętak Philipsa „zerówka” i nie trzeba niczego dewastować.

Wymiana płyty głównej

Skąd wziąć płytę główną

Płytę główną do Voyage można przełożyć z innego czytnika (np. takiego ze stłuczonym wyświetlaczem) lub kupić. Ceny w okolicach $60–80 i sprowadzanie z HongKongu nie zachęciły mnie do tej opcji. Na aukcjach znalazłem jednak płyty główne z czytników wymienianych, kiedy to Amazon nie chciał przesyłki zwrotnej z uszkodzonym czytnikiem. Oczywiście takie płyty główne są na czarnej liście Amazona i czytnika z taką płytą normalnie nie zarejestrujemy. Jednak koszta w okolicach $5–10 sprawiają, że naprawa z użyciem takich części wydała mi się sensowna.

Na poniższych zdjęciach prezentuję kolejno: płytę główną z czarnej listy Amazona, wnętrze Kindle Voyage bez płyty i wnętrze z płytą.

Płyta główna Kindle Voyage Kindle Voyege z płyta główną

Procedura wymiany

Aby wymienić płytę główną trzeba kolejno:

 1. Zdjąć osłonę anteny WiFi (fortepianowa czerń z tyłu czytnika na górze) i odkręcić cztery śrubki;
 2. Zsunąć tylny panel obudowy;
 3. Wypiąć taśmy i wtyczki…

Taśm jest sześć. Dodatkowo jest jedna wtyczka wpinana (od generatora wibracji) oraz dwie wtyczki wciskane (od akumulatorka i od anteny WiFi).

 1. Odkręcić siedem śrubek jasnych i dwie ciemne (przy złączu USB);
 2. Wyciągnąć uszkodzoną płytę i włożyć sprawną;
 3. Powpinać i poskręcać wszystko wcześniej wypięte / odkręcone…

… i teraz zaczyna sie zabawa.

Jakieś problemy?

W tym roku wymieniałem płyty główne w trzech czytnikach (wszystkie Voyage). Te które do mnie przyszły miały „drobne” wady. W jednej był uszkodzony port szeregowy i wgrany system w wersji 5.8.11, a w drugiej pamięć eMMC była wyczyszczona „do gołej ziemi” – nie było nawet bootloadera, o reszcie nie wspominając oraz również niesprawny port szeregowy (powycierane ścieżki).

Ta pierwsza sprawiła więcej problemów z odblokowaniem roota, a w tej drugiej od razu wgrałem system z bridge’em. Oczywiście root w czytniku z płytą na czarnej liście jest praktycznie niezbędny. Bez tego nie dokonamy rejestracji (fałszywej), a bez rejestracji czytnik jest upośledzony – brakuje choćby opcji tworzenia kolekcji.

Fałszywa rejestracja oczywiście nie pozwoli na korzystanie z chmury, ale wszystkie pozostałe opcje odblokowują się i z czytnika można korzystać w miarę normalnie.

Fałszywa rejestracja

Wystarczy utworzenie pliku /var/local/java/prefs/reginfo o zawartości przykładowo takiej jak zaprezentowana poniżej:

#Sun Jul 1 00:00:00 UTC 2018
givenName=Voyage
userId=amzn1.account.ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ12
deviceName=Voyage
userName=Kindle
deviceEmailAddress=voyage@kindle.com

Dodatkowo można ustawić na tym pliku flagi read only oraz immutable, tak by Reset (przywracanie ustawień fabrycznych) nie usuwał tego pliku. Po restarcie wszystkie opcje będą odblokowane.

„Użytkownik Voyage” „Czytnik Kindle” Możliwość tworzenia kolekcji

1 Na stronie iFixIt (Kindle Voyage Repair) można znaleźć inne drobne elementy (Ambient Light Sensor, Vibrator, Wifi Antenna), ale są one raczej trudno ulegające awarii, a dodatkowo niełatwo jest znaleźć zamienniki.