EbookTechPL ma komentarze!

1 minut(y)

Serwis doczekał się jakiś czas temu systemu komentarzy. Długo rozważaliśmy jak zaimplementować tę funkcję, a do rozstrzygnięcia były takie kwestie jak:

  • Czy korzystać z zewnętrznego dostawcy (np. Disqus)?
  • Czy korzystać z treści aktywnych w PHP, SQL, Ruby itp.?
  • Jak rozwiązać kwestię moderacji?

Ostatecznie zdecydowaliśmy się pełną moderację i niekorzystanie z najpopularniejszych dostawców takiej funkcji.

To drugie było nieatrakcyjne ze względu na konieczność płacenia abonamentu za porządne serwisy lub zgodę na wyświetlanie reklam. Dodatkowo większość takich platform wymaga wcześniej rejestracji, by można było pozostawić komentarz lub opcjonalnie pozwala pozostawić taki komentarz bez logowania, ale za to „uprzyjemniony” captchą lub innym uciążliwym rozwiązaniem.

Sam przykładowo blokuję domyślnie w przeglądarce wszystkie skrypty Disqusa, komentarzy z Facebooka i innych witryn znanych z nadmiernego gromadzenia danych. A jak gdzieś widzę konieczność rozwiązywania captchy to odechciewa mi się pozostawienia wpisu. Tutaj nie chcieliśmy takich rozwiązań.

Jak to jest zrobione?

Prosty formularz zbiera dane takie jak podpis i adres e-mail oraz komentarz. Ten drugi wykorzystywany jest wyłącznie przez serwis Gravatar do wyświetlania avatara. Pozostawiony adres e-mail nie jest nigdzie publikowany – ani w widocznym miejscu, ani w kodzie strony.

Wypełniony formularz przesyłany jest na zdefiniowaną skrzynkę pocztową, a pośredniczy w tym zewnętrzny serwis. Jest to jeden z wielu systemów formularzy na stronach statycznych, ale ten wydaje się wystarczająco dobry. Po testach, podczas których podawałem w formularzu realne adresy e-mail, nie dostałem choćby jednego spamu (w innych serwisach różnie z tym było), ani na zarejestrowany e-mail, ani na adresy wpisywane w formularzach.

Oczywiście nikt nie wymaga podawania prawdziwych podstawowych adresów e-mail – sam zaryzykowałem (mam publiczny) i póki co nie odczułem żadnych negatywnych skutków.

Zaakceptowane komentarze będą publikowane najczęściej nie później niż po 24 godzinach. Często po kilku minutach.

Co jest dozwolone?

W treści komentarza można stosować znaczniki HTML-a (zamknięte pomiędzy < i >), MarkDown-a (bezpośrednio) i TeX-a (kod pomiędzy podwójnymi symbolami dolara). Oczywiście wszelka podejrzana treść (skrypty, kod binarny itp.) będzie wycinana.

Obowiązuje kultura wypowiedzi – wpisy wulgarne, obraźliwe itp. nie będą publikowane.

Zastrzegamy sobie prawo do modyfikowania komentarza, ale tylko w stopniu niewypaczającym przekazu (czyli np. poprawienie „literówki” itp.).

Komentarze powinny dotyczyć artykułu pod którym są zamieszczane. Te nie na temat będą przenoszone lub wstrzymywane do publikacji.

W komentarzu można zaznaczyć (w dowolny sposób), że autor nie życzy sobie opublikowania treści, a jedynie chce przekazać tą drogą swoje uwagi.

Ostatnia aktualizacja:

Komentarze